جستجو

post

زبان بدن مدرس ( بخش اول : اهمیت حرکات دست در تدریس)

زبان بدن مدرس ( بخش اول : اهمیت حرکات دست در تدریس)

زبان بدن چیست؟

در دوران گذشته و زمانی که بشر هنوز صحبت کردن را یاد نگرفته بود، با ایما و اشاره مفهوم و منظور خود را به یکدیگر می رساندند و با حرکات دست و حالات مختلف با یکدیگر ارتباط بر قرار می کردند. این ارتباط با استفاده از حرکات بدنی یعنی همان زبان بدن، به عنوان یک راه ارتباطی قدرتمند، رفته رفته گسترش پیدا کرد که حتی امروزه از آن به عنوان یک علم یاد و استفاده می شود که رعایت آن در ارتباطات، بسیار تاثیر گذار خواهد بود. به نوعی که اگر درست رعایت نشود ممکن است نتیجه ای معکوس داشته باشد، به خصوص در جلسات و مذاکرات و سخنرانی هایی که بسیار حساس و منحصر به فرد هستند.

زبان بدن یکی از مهم ترین بخش ها در ارتباطات غیر کلامی به شمار می رود. در واقع اگر بخواهیم تعریفی در این مورد داشته باشیم باید به حرکات دست، چشم، سر و گاهی هم پاها اشاره کرد که در کنار ارتباطات کلامی می تواند به عنوان مکملی جهت یک گفت و گوی خوب و تاثیر گذار انتخاب شود.

با توجه به اهمیت ارائه و سخنرانی، یادگیری تکنیک های زبان بدن به خصوص استفاده درست و به موقع از حرکات دست ها، موضوع مهمی بوده که این روز ها حتی بهترین مربیان، مدرسین، مدیران و حتی دیگر افراد جامعه، سعی در یادگیری آن دارند. چرا که این مهم به عنوان یک مهارت و تکنیک قدرتمند جهت ارتباطات موثر و هوشمند، می تواند بهترین گزینه برای افرادی باشد که سعی دارند با به کارگیری این تکنیک ها، ارتباطاتی تاثیر گذار در شغل های خود و مذاکرات کاری داشته باشند. همچنین این مهارت با توجه به گستردگی و جنبه های گوناگونی که دارد، برای زندگی شخصی افراد و ارتباطات بهتر خانوادگی نیز توصیه می شود.

اهمیت حرکات دست در تدریس

زمانی که در حال آموزش، سخنرانی یا تدریس هستید، حرکات دست ها در نوع پرزنت (ارائه) شما، بسیار تاثیر گذار خواهد بود. طوری که به عنوان یک شاخص اطمینانی بر صحبت های شما در نظر گرفته خواهد شد. بنابراین رعایت حالات و حرکات دست، بسیار دارای اهمیت می باشد که نباید به سادگی از آن عبور کرد. حتی برای مواقعی که حضار نمی توانند به راحتی شما را ببینید، این حالات و حرکات دست شما است که صحت درستی صحبت های شما را به مخاطب القا می کند. همچنین باید توجه کرد، زمانی که شما مشغول نوشتن در برد هستید و حضار در پشت سر شما قرار دارند، باز این حرکات دست شما بوده که در آموزش و یادگیری نقش اساسی را ایفا خواهند کرد. در ادامه باید یادآوری کرد که حرکات دست حتی حرکات انگشتان، سرعت و آرامی و … همه ی این ها، تکنیک های اصولی و قدرتمندی هستند که در تدریس بسیار موثر خواهند بود که حتی می توان از آن به عنوان حرکات شگفت_انگیز دست ها نیز یاد کرد.

زمانی که شما از دست های تان برای آموزش و شرح چیزی استفاده می کنید، نسبت به زمانی که بدون هیچ واکنش حرکتی (دست ها ) در حال سخنرانی هستید، تفاوت زیادی وجود دارد به نوعی که با استفاده از ژست های حرکتی خوب و البته در زمان مناسب، تاثیر بیان شما در آموزش و یادگیری مخاطبین و شاگردان بیشتر خواهد بود که موجب آسان تر شدن فرایند یادگیری و آموزش می گردد. همچنین باید به این موضوع اشاره داشت و نباید فراموش کرد که استفاده صحیح از ژست های حرکتی و آشنایی با حرکات صحیح دست ها در زمان درست و در حین آموزش و سخنرانی، تکنیک دیگری است که آشنایی با این مهارت نیز خالی از لطف نیست.
این مهارت ها نه تنها در سازمان ها و ارتباطات سازمانی تاثیر گذار خواهند بود، بلکه به عنوان تکنیک های ارتباطی موثر در بخش های دیگر و در زندگی شخصی افراد نیز کاربرد های فروانی خواهد داشت. به عنوان مثال زمانی حرکات دست ها خیلی کم باشد و به موقع واکنشی نشان ندهید، سخنرانی تان کاملا خسته کننده و طاقت فرسا خواهد بود. حتی اگر حرکات سریع و غیر مناسبی با دست های تان داشته باشید، باز هم ممکن است مخاطبین یا شاگردان شما، توجهی چندانی به آموزش نداشته باشند. تکنیک های زبان بدن یک علم جدید است که در این عصر باید به آن توجه داشت چرا که می تواند به عنوان یک مزیت و نقطه قوت، چه در کار و چه در زندگی شخصی انتخاب و استفاده شود.

نکات مهم:
• دست ها را حین تدریس بالا و پایین و عقب و جلو ببرید
• دست هایتان در معرض دید باشد
• دست هایتان را از جیب بیرون آورید
• تکه کلام ها را با دست نیز مشخص کنید
• با حرکات به موقع و مناسب دست ها، حواس فراگیران را به سمت خود جلب نمائید . از خستگی و طاقت فرسا شدن تدریس جاوگیری کنید.

 

بخوانید: زبان بدن ( بخش دوم: تکنیک فانوس دریایی در تدریس- چشم و حرکات آن )

ترجمه و تالیف : سرای مدرس

منابع:scienceofpeople.com | psychologytoday.com | verywellmind.com | genardmethod.com | bishtarazyek.com

Some Toughts (4)

 1. پاسخ

  […] موارد قبلی ارائه شده در خصوص اهمیت زبان بدن در تدریس(اهمیت حرکات دست در تدریس)، قصد داریم در این متن به اهیمت استفاده از چشم و حرکات […]

 2. پاسخ

  […] موارد قبلی ارائه شده در خصوص اهمیت زبان بدن در تدریس(اهمیت حرکات دست در تدریس)، قصد داریم در این متن به اهیمت استفاده از چشم و حرکات […]

 3. پاسخ

  […] ( بخش دوم: تکنیک فانوس دریایی در تدریس- چشم و حرکات آن ) و زبان بدن مدرس ( بخش اول : اهمیت حرکات دست در تدریس)، قصد داریم در این متن به اهیمت استفاده از وضعیت بدن و […]

 4. پاسخ

  […] موارد قبلی ارائه شده در خصوص اهمیت زبان بدن در تدریس(اهمیت حرکات دست در تدریس)، قصد داریم در این متن به اهیمت استفاده از چشم و حرکات […]

نظر خود را وارد کنید.

ایمیل شما نمایش داده نمیشود.